AKM - KARABAĞ’IN MİRASI

KARABAĞ’IN MİRASI

Sergi

12 Mayıs - 22 Mayıs

Ücretsiz

Atatürk Kültür Merkezi Nigar Helmi Abbasbayli'nin Karabağ Mirası kişisel sergisi kapsamında “Miras” markasının eserlerinden ve başyapıtlarından bir seçki ile yeni bir resim sergisine kapılarını aralıyor.  Sanatçının çeşitli resim türlerinde denemeler yaptığı ve son dönemde Karabağ'a ithaf ettiği eserler arasında “Govhar Ağa Camii”, “Bülbül Evi Harabeleri”, “Panakh Ali Han Sarayı Harabeleri” ve “Varazgun Tapınağı” dikkatleri üzerine çeken eserler bulunuyor.

AKM Sanat Galerisinde 12- 22 Mayıs tarihlerinde sergilenecek eserler Association des Artistes Contemporains de Turquie à Paris tarafından düzenlenen ‘’Carousel De Louvre, Art3f Monaco Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı” ve “ART EXPO NEW YORK” gibi çok sayıda sanat fuarı ve sergisinde de yer almıştı. Sergi, Karabağ'ın uçsuz bucaksız semalarının yürek parçalayan yıkıntılarını ve Nigar'ın gözünden kendinden emin, geniş fırça darbeleriyle değişen ışığı cesurca ve canlı bir şekilde betimleyen tablolara ışık tutuyor. Nigar Helmi, Karabağ Mirası sergisinde sanat ve sanat iddiası arasına düz bir çizgi çekiyor. Yeni bir “incelik” kategorisi ve “zaman vakanüvisi” yaratıyor, duyuların duyarlılığına meydan okuyor ve izleyicinin zihninde heyecan verici düşünceler bırakıyor. "Miras" Azerbaycan gelenekleri ve kültürünün prizması aracılığıyla geleneksel mücevher zanaatlarının ve modern trendlerin kaynaşmasının somutlaşmış halini yansıtıyor. "Miras" takılarının her bir parçası belirli bir anlam, kendine özgü felsefesi ve sahibinin kişiliğini ve iç dünyasını yansıtan özgün tasarımı taşıyor.

Etkinlik Kuralları
  • T.C. İçişleri Bakanlığı'nın 14.01.2022 tarihli "PCR Test Zorunluluğu" konulu genelgesi uyarınca koronavirüs salgınının son dönem seyri ve toplum sağlığına olan etkisi ile konuyla ilgili olarak Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri çerçevesinde konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığına karar verilmiştir.
  • AKM Tasarım dükkânı ve restoranlar sergilerin ziyaret saatleri boyunca açıktır.
  • Ziyaret saatleri süresince fiziksel mesafeyi koruyabilmek adına her bir sergi alanında aynı anda bulunabilecek ziyaretçi sayısı 100 kişi olarak belirlenmiştir.
  • Ziyaretçilerimizin şemsiye, büyük boy çanta, sırt çantası ve bagajları ile sergi alanına girmeleri yasaktır.
  • Dışarıdan yiyecek-içecek ile içeri girilmemesi rica olunur.
Etkinlik Takvimi
12
MayısPerşembe
-
22
MayısPazar

Restoran ve Kafeler

AKM Etkinlik - D&R
D&R

D&R, filmden elektronik ürünlere kadar geniş bir yelpazede eğlence ve kültür ürünleriyle ziyaretçilerini buluşturuyor.

AKM Etkinlik - Divan
Divan

Modern anlayışını gelecekten ilham alarak oluşturan Divan Grubu; otel, pastane, restoran, kafeterya, fırın, perakende ve ziyaret alanlarıyla güçlü bir yapıya sahip.

AKM Etkinlik - Kahve Dünyası
Kahve Dünyası

Bazen keyifli bir tiyatronun sonrasında hoş bir kahve kokusu, bazen eğlenceli bir konserin öncesinde yüzleri gülümseten çikolata...

AKM Etkinlik - Vakko L'Atelier
Vakko L'Atelier

Vakko şıklığının lezzet ile bir araya gelerek Chocolate, Patisserie, Bistrot, Ice Cream ve Delight tatlarını buluşturduğu Vakko L’Atelier Türkiye’nin kültür sanat hayatının simgesi niteliğindeki Atatürk Kültür Merkezinde hizmet veriyor.