AKM - Türk Telekom Opera Salonu

Türk Telekom Opera Salonu

Salonlar

Geri dön

Atatürk Kültür Merkezinin Taksim Meydanı’na bakan ikonik cephesinin ana unsuru, özel olarak tasarlanarak üretilen 15 bin seramik parçasıyla kaplı dev bir küre olan Opera Salonu’dur.

Opera Salonu fiziksel, teknik ve mimari analizler sonucunda, en iyi doğal akustiği elde edebilmek için at nalı biçimli yapıldı. Yüksek kalitede ses niteliği ve reverberasyon süresi olarak dünyadaki nitelikli opera salonlarının sahip olduğu standartlarda tasarlandı. Salonda öncelikle opera, ama aynı zamanda senfonik konserler ve elektro-akustik destekli gösteriler için de doğru akustik şartlar sağlanabiliyor. Yan duvarlar boyunca kaplamalar akustik ihtiyaçlara uygun olarak özel olarak tasarlandı. Opera Salonu'nda halı veya diğer tekstil döşeme gibi yutuculardan kaçınmak gerektiğinden, ahşap zemin tercih edildi.

Parter ve iki balkonla 2040 seyirci kapasiteli Opera Salonu için elipsoit formu kullanıldı. İzleyiciler için her noktadan uygun görüş açısı sağlandı. Orkestra çukuru 85 kişilik bir orkestrayı alabilecek büyüklükte ve 125 metrekare alana sahip.

Üfleme metodu ile üretilen cam parçalara sahip hareketli tavan aydınlatması özel olarak AKM için tasarlandı. Performans sırasında sahneyle yarışmayacak şekilde tamamen tavana gömülebilir bu sistem, gerektiğinde bir eşlikçi eleman olarak, belirlenen koreografiye uygun hareketleri sağlayacak dijital komut sistemine sahip.

Sahnede bulunan asansör sistemi sayesinde oynanan oyunla eşzamanlı olarak; arka yükleme alanına indirilen dekor, bir sonraki sahne için alt tarafta hazırlanabilmektedir. Aynı şekilde ana sahne yanlarında bulunan yan sahnelerde sahne kurulumu, dekor değişimi gerçekleşebilmektedir.

Koltuklar ses iletimini ve emilimi sağlamak için uygun bir akış direncine sahip bir tekstil kumaşla kaplanarak alt yüzeyi yutucu yüzey özellikli olarak koltuk tasarımına yansıtıldı.

Diğer Mekânları Keşfet

AKM Etkinlik - AKM Tiyatro Salonu
AKM Tiyatro Salonu

AKM Kültür Sokağı’nın girişinde yer alan Tiyatro Salonu, 781 kişilik seyirci kapasitesine sahiptir.

AKM Etkinlik - AKM Galeri
AKM Galeri

İstanbul AKM’nin Taksim Meydanı’na bakan 410 metrekarelik AKM Galeri, sergiler için çok uygun bir mekân olarak tasarlandı.

AKM Etkinlik - AKM Müzik Platformu
AKM Müzik Platformu

AKM Müzik Platformu, iki sergi ve “Ustalara Saygı” köşesiyle sizleri karşılıyor.

AKM Etkinlik - AKM Müzik Platformu Kayıt Stüdyosu
AKM Müzik Platformu Kayıt Stüdyosu

AKM Müzik Platformu Kayıt Stüdyosu, esas amacı gençlerin sanata katılım ve üretimini desteklemek olan bir merkez olarak tasarlandı.

Restoran ve Kafeler

AKM Etkinlik - Biz İstanbul
Biz İstanbul

İstanbul’da yaşamış, İstanbul’dan tat almış, İstanbul’a tat vermiş herkes için…

AKM Etkinlik - Vakko L'Atelier
Vakko L'Atelier

Vakko şıklığının lezzet ile bir araya gelerek Chocolate, Patisserie, Bistrot, Ice Cream ve Delight tatlarını buluşturduğu Vakko L’Atelier Türkiye’nin kültür sanat hayatının simgesi niteliğindeki Atatürk Kültür Merkezinde hizmet veriyor.

AKM Etkinlik - Divan Brasserie Fuaye
Divan Brasserie Fuaye

Divan Brasserie Fuaye, Atatürk Kültür Merkezi'ni ve sıra dışı mimarisini, mekanın prestijine eşit, barındırdığı kültürel zenginlik kadar geniş ve çeşitli bir yemek sunumuyla kutlamaya hizmet ediyor.

AKM Etkinlik - Straborn Coffee
Straborn Coffee

Straborn Coffee özgür ruha inanan kahve tutkunu bir ekip tarafından ‘’...Ye, iç, neşelen! Cünkü diğer şeyler bunun kadar degmez'’