AKM - FRIDA

A. Marquez – J. P. Moncayo – C. Akın

FRIDA

Bale

Mersin Devlet Opera ve Balesi

Yazar-Dramaturg: Füsun Ataman Berke

Frida Kahlo
… Meksikalı ressam…. Meksika Ulusal Ülküsünün en önemli temsilcilerinden ressam Diego Rivera ile inişli çıkışlı bir evlilik yapan, yirminci yüzyılın belki de en büyük aşklarından birisini yaşayan sanatçı…Çok istediği halde kocasına çocuk veremeyen bir kadın… Çocukluğunda geçirdiği felç ve genç kızlığında başına gelen korkunç tramvay kazası ile hayatı değişen, önce bacağı ardından omurgası, kalçası, rahmi ve neredeyse tüm bedeni yaralanan bir kadın. Henüz çocuk yaştayken ilk kez tanışıyor ölümle… Genç kızlığa adım attığında, hayatının baharında ikinci kez çalıyor ölüm kapısını ve her an bekliyor kapının ardında... Frida ise babasının hediye ettiği boyalarla başladığı resme bir kurtarıcı gibi sarılıyor. Bu sayede ölümün her an yanı başında duran nefesini hissetmemeyi başaran bir kahramana dönüşüyor, yaşama dört elle sarılıyor.

Ülkesinde La heroina del dolor; Acıdan doğan kahraman olarak anılması boşuna değil. Aziz Diego’ya göründüğüne inanılan, Meksika’da adı Guadalupe olarak anılan bakire Meryem’in yeniden zuhur etmiş hali… Tıpkı bu öyküde olduğu gibi o da bir gün Meksika’nın kahraman ressamı Diego Rivera’ya görünüyor ve hayatının aşkını buluyor. Ancak ne yazık ki, La heroina del dolor, aşkının meyvesi olarak kocasına bir çocuk armağan etmek isteğiyle ölümün kıyısında dolaşmayı sürdürüyor. Yaşadığı hamilelikler düşükle sonuçlanıyor. Onun zamanın ve acının ötesine geçmiş, resmin kanatlarında sonsuzluğa yelken açmış, ölüm tanrısıyla dans edebilmiş bir ölümlü olduğu söylenebilir…

Mersin Devlet Opera ve Balesi, ölüme meydan okuyan, kendi gerçeğini tablolara yansıtan ve bu yolla insanın ölümlü yazgısını aşan bir sanatçıyı, onun ölümle dansını sizlere sunuyor. 

FRİDA
Frida (Çocukluğu- Gençliği): Tutku Barın Tümen
Olgun Frida: Özlem Şenormanlılar
Diego Rivera: Ozan Demirbaş
La Muerte (Ölüm): Burak Serkan Cebeci
Guillermo Kahlo (Baba): Ender Üçdemir
Matilde Calderon Gonzalez (Anne): Selğan Çavdaroğlu
Cristina ( Kız Kardeş): Meltem Ayar
Mathilda (Kız Kardeş): Pınar Humar
Alejandro Gomez Arias: Niyazi Cingöz
Lupe Marin: Risa Ochiai
Tina Modotti: Seda Dereli
Micklantecuhtli: Ketevan Chkhikvadze
Quetzalcoatl: Miray Boyacıoğlu
Breton: Tugay Ak

Koreografi ve Reji:
Özgür Adam İnanç
Dekor: Aykut Öz
Kostüm: Tülay Şimşek
Işık: Tarı Deniz
Koreograf Asist: Deniz Alp – Serhat Güdül
Repetitörler: Ö. Şenormanlılar – E. Üçdemir – S. Biçer – Kürşat Kılıç 
Kondüvit: M. Çağla Metin

Etkinlik Kuralları
 • ÜYELİK girisi yapilarak satin alinan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BİLETLERIM bölümü içinde yer alan İPTAL ET kismindan yapilabilir. İptal/İade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir. 
 • ÜYELİK girisi yapilmadan satin alinan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. İptal/İade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir.
 • AKM’de gerçekleşecek etkinliklerin tümü pandemi sebebiyle özel kurallara tabidir. Bilet satın alan herkes bu kurallara uymayı ve yaptırımları kabul etmiş sayılır.
 • Öğrenci bileti, öğrenci kimliği ile geçerlidir. Öğrenci kimliğinin etkinlik günü görevlilere gösterilmesi gerekmektedir.
 • AKM Yönetimi etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet iadesi yaparak etkinlik alanına almama hakkına sahiptir.
 • Konser esnasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. kayıt cihazlarıyla kayıt yapılması yasaktır. Kayıt cihazları mekânlara alınmayacaktır.
 • Tüm etkinlik 7 yaş ve üzeri katılımcılar için uygundur.
 • Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmayacaktır.
 • Etkinlik başlangıç saatinden en az 1 saat önce biletle birlikte etkinliğin kapısında olacak şekilde hazır olunması gerekmektedir.
 • Mücbir sebeplerle konser mekânlarında değişiklik olabilir. AKM yönetimi, yeni mekânda izleyicilerimize bilet numaralarına en yakın yeri temin edecek bir oturma planı hazırlayacaktır. Satın alınan biletler, mekân değişikliği nedeniyle iade edilmez.
 • Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz.
 • Mekânlarda belirtilen alanlar dışındaki yerlere yiyecek veya içecekle girmek, tütün ve tütün ürünleri tüketmek veya elektronik sigara kullanmak yasaktır.
Şubat 2022

Restoran ve Kafeler

AKM Etkinlik - Arabica Coffee House
Arabica Coffee House

Kahve sektöründe ‘ EN DEĞERLİ TÜRK MARKASI ’ olma hedefinde hızla ilerleyen Arabica Coffee House, etkinlikleri değerlendirmek, günün yorgunluğunu atmak ve buluşmalarınıza ev sahipliği yapmak için; eşsiz kahve çeşitleri, soğuk içecekleri, lezzetli yiyecekleri ve eviniz kadar rahat ortamıyla siz misafirlerini İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde bekliyor.

AKM Etkinlik - Biz İstanbul
Biz İstanbul

İstanbul’da yaşamış, İstanbul’dan tat almış, İstanbul’a tat vermiş herkes için…

AKM Etkinlik - D&R
D&R

D&R, filmden elektronik ürünlere kadar geniş bir yelpazede eğlence ve kültür ürünleriyle ziyaretçilerini buluşturuyor.

AKM Etkinlik - Divan Brasserie Fuaye
Divan Brasserie Fuaye

Divan Brasserie Fuaye, Atatürk Kültür Merkezi'ni ve sıra dışı mimarisini, mekanın prestijine eşit, barındırdığı kültürel zenginlik kadar geniş ve çeşitli bir yemek sunumuyla kutlamaya hizmet ediyor.