AKM - KAFKAS TEBEŞİR DAİRESİ

KAFKAS TEBEŞİR DAİRESİ

Tiyatro

01-02 Nisan

İstanbul Devlet Tiyatrosu

Yazan Bertolt Brecht
Çeviren Can Yücel
Yöneten Kubilay Karslıoğlu

Alman şair ve yazar Bertold Brecht, 1940’lı yıllarda sürgün olduğu dönemde Çin efsanelerinden oluşan “Tebeşir Dairesi” masalından esinlenerek yazdığı bu oyunu ile II. Dünya Savaşı’nın insanlığı nasıl etkilediğini ve savaş sonrasında “İnsanlık” yararına ne olması gerektiğini anlatmaktadır.

Brecht “İyilik, Vicdan ve Adalet” gibi değerlerin kaos anında sınıf fark etmeksizin duruma göre nasıl değiştiğini, Gruşa ve Azdak hikayelerinde tartışılan “Emek ve Mülkiyet” üzerinden vererek sınıfsal tercihleri gösterir.

Oyun, savaş zamanı Gürcistan’daki iç karışıklıktan faydalanılarak hain bir tuzak ile yıkılan düzenin soylu mirasının bir köylü kızda kalmasını ve savaş sonrası mülk sahibinin dönüp düzenini yeniden kurmak istediğinde analığın mahkemelik oluşunu gösterirken; koltuğunda Adak’ın oturduğu Adaletin, mülkiyetten mi yoksa emekten mi yana olduğunu heyecanlı, eğlenceli ve maceralı bir kaçış yolculuğunda birlikte bulduruyor.

İki hikâye Gruşa ve Azdak.
Yeni miras ne olacak?

Oyuncular
Azdak Mehmet Ali Kaptanlar
Şişman Prens / Yusuf  Can Şıkyıldız
Kaynana / Aşçı-Hizmetçi Jale Yücel
Ozan / Lavrenti / İhtiyar Adam / Hancı Sertel Uğur
Ozan / Gelin / İhtiyar Kadın Duygu Urhan
Valinin Karısı Demet İyigün
Gruşa Zeynep Deniz Denker
Pusatlı / II. Hekim / Mimar / Topal / II. Avukat / Köylü Burak Çağlar
Simon / Pusatlı / Atlı Emir Üstündağ
Onbaşı / Yeğen / Keşiş / Vali / Atlı / Seyis Mert Asker
I. Hekim / Mimar / İhtiyar / Avukat / Sakat / Kaçak / I. Tacir Kamil Gençtürk
Pusatlı / Seyis / Atlı  Burak Aksak
Ludovika / Genç Hanım / Hizmetçi / Mişel Tuğçe Topçu
Hizmetçi / Köylü Kadın Duygu Başkaya
Pusatlı / Seyis/ Aşçı / Şava Atlas Karan Tumluer
Yaver / Pusatlı / Şantajcı Arda Kaptanlar
Hizmetçi / Yaşlı Hanım / Tacir Kadın Saliha Cansu Saka
Pusatlı / Doktor Selim Ata Polat

Dekor Tasarımı Aytuğ Dereli
Kostüm Tasarımı Dilek Kaplan
Işık Tasarımı Akın Yılmaz
Dramaturg Derya Özer
Müzik Murat Gedikli
Koreografi Melike Durak Aras
Yönetmen Yardımcısı Meral Bilginer, Can Şıkyıldız
Müzik Çalıştırıcısı Can Şıkyıldız
Asistanlar Ebru Terzi, Tuğçe Topçu, Elif Aydın

Sahne Amiri Ergül Muslu
Kondüvit Onur Kaan Çelebi
Işık Kumanda Hakan Çağlı
Suflöz Şeyda Pektok
Aksesuar Sorumlusu Tolukan Uçar
Dekor Sorumlusu  Mesut Kaya
Peruka Ferdane Göktaş
Erkek Terzi Yusuf Çalışkan
Kadın Terzi Fadime Karan

Etkinlik Kuralları
 • ÜYELİK girisi yapilarak satin alinan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BİLETLERIM bölümü içinde yer alan İPTAL ET kismindan yapilabilir. İptal/İade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir. 
 • ÜYELİK girisi yapilmadan satin alinan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. İptal/İade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir.
 • AKM’de gerçekleşecek etkinliklerin tümü pandemi sebebiyle özel kurallara tabidir. Bilet satın alan herkes bu kurallara uymayı ve yaptırımları kabul etmiş sayılır.
 • Öğrenci bileti, öğrenci kimliği ile geçerlidir. Öğrenci kimliğinin etkinlik günü görevlilere gösterilmesi gerekmektedir.
 • AKM Yönetimi etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet iadesi yaparak etkinlik alanına almama hakkına sahiptir.
 • T.C. İçişleri Bakanlığı'nın 14.01.2022 tarihli "PCR Test Zorunluluğu" konulu genelgesi uyarınca koronavirüs salgınının son dönem seyri ve toplum sağlığına olan etkisi ile konuyla ilgili olarak Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri çerçevesinde konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığına karar verilmiştir.
 • Konser esnasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. kayıt cihazlarıyla kayıt yapılması yasaktır. Kayıt cihazları mekânlara alınmayacaktır.
 • Tüm etkinlikler 7 yaş ve üzeri katılımcılar için uygundur. 
 • Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmayacaktır.
 • Etkinlik başlangıç saatinden en az 1 saat önce biletle birlikte etkinliğin kapısında olacak şekilde hazır olunması gerekmektedir.
 • Mücbir sebeplerle konser mekânlarında değişiklik olabilir. AKM yönetimi, yeni mekânda izleyicilerimize bilet numaralarına en yakın yeri temin edecek bir oturma planı hazırlayacaktır. Satın alınan biletler, mekân değişikliği nedeniyle iade edilmez.
 • Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz. 
 • Mekânlarda belirtilen alanlar dışındaki yerlere yiyecek veya içecekle girmek, tütün ve tütün ürünleri tüketmek veya elektronik sigara kullanmak yasaktır.
Etkinlik Takvimi
01
NisanCumartesi - 20:30
02
NisanPazar - 15:00

Restoran ve Kafeler

AKM Etkinlik - Arabica Coffee House
Arabica Coffee House

Kahve sektöründe ‘ EN DEĞERLİ TÜRK MARKASI ’ olma hedefinde hızla ilerleyen Arabica Coffee House, etkinlikleri değerlendirmek, günün yorgunluğunu atmak ve buluşmalarınıza ev sahipliği yapmak için; eşsiz kahve çeşitleri, soğuk içecekleri, lezzetli yiyecekleri ve eviniz kadar rahat ortamıyla siz misafirlerini İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde bekliyor.

AKM Etkinlik - D&R
D&R

D&R, filmden elektronik ürünlere kadar geniş bir yelpazede eğlence ve kültür ürünleriyle ziyaretçilerini buluşturuyor.

AKM Etkinlik - Divan
Divan

Divan Brasserie Fuaye, Atatürk Kültür Merkezi'ni ve sıra dışı mimarisini, mekanın prestijine eşit, barındırdığı kültürel zenginlik kadar geniş ve çeşitli bir yemek sunumuyla kutlamaya hizmet ediyor.

AKM Etkinlik - Espressolab
Espressolab

Türkiye’nin en yenilikçi kahve zinciri olarak; kahve tutkunlarına dünyadaki gurme kahve kültürünün değişik tatlarını sunuyoruz. 2014’te İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ilk mağazamızla kapılarımızı açtığımız andan itibaren kahve tutkuları arasında önemli bir hayran kitlesine sahip olduk. İyi kahveye olan tutkumuzu her geçen gün daha fazla kahveseverle paylaşmak için çok çalışıyoruz.