AKM - KAHVE KONSERLERİ

KAHVE KONSERLERİ

BEETHOVEN YEDİLİSİ

Konser

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası

Beethoven op.20 Mi bemol majör yedilisi, klarnet, korno, fagot, keman, viola, çello ve kontrbas için 1799’da yazılmış, ilk kez 1800’de seslendirilmiş ve 1802’de notaları basılmıştır.

Partisyonda “İmparatoriçe Maria Theresa'ya Adanmıştır.” notu bulunmaktadır.

Genel düzende bir serenat’ı andırır ve aslında aynı tonda, Mozart'ın yaylı üçlüsü

K.563'ünkiyle aşağı yukarı aynıdır, ancak Beethoven ilk ve son bölümlere önemli girişler ekleyerek ve değiştirerek formu genişletmiş ve ikinci bir minuet yerine scherzo yazmıştır.

Üçüncü bölümün ana temasını, daha yüksek opus numarasına rağmen daha erken bir çalışma olan 20 No'lu Piyano Sonatı'nda (Op. 49 No. 2) kullanmış ve final bölümüne keman için kısa bir kadans yazmıştır.

Yedilinin tek bir klarnet, korno ve fagot için yazılması (çiftlerinin olmaması) ve keman kadar önemli olan klarnetin alışılmadık biçimde öne çıkan rolü de oldukça yenilikçi karşılanmıştır.

Septet, Beethoven'ın en başarılı ve popüler eserlerinden biri olmuş ve farklı gruplar için birçok kez düzenlenip basılmıştır. Yaklaşık 1803'te Beethoven, eseri klarnet (veya keman), çello ve piyano için bir trio olarak düzenlemiş ve bu versiyonu 1805'te Viyana'da Op 38. olarak basılmıştır. Beethoven bu trio versiyonunu, Alman-Avusturyalı bir cerrah ve göz doktoru olan ve 1801'den 1809'a kadar kendisinin kişisel doktorluğunu yapan Profesör Johann Adam Schmidt'e adamıştır.

Şef Arturo Toscanini, Septet'in yaylı bölümlerini orkestranın tüm yaylı çalgıları tarafından çalınabilecek şekilde yeniden düzenlemiştir ancak notanın geri kalanını değiştirmemiştir.

26 Kasım 1951'de Carnegie Hall'da NBC Senfoni Orkestrası ile RCA Victor için Septet'i kaydetmiştir.

Barış Yalçınkaya, Klarnet
Sertaç Çevikkol,
Fagot
Altuğ Tekin,
Korno
Nilgün Yüksel,
Keman
Emir Kemancı,
Viyola
Yılmaz Bişer,
Viyolonsel
Deniz Yurdakul,
Kontrabas

Program
L. V. Beethoven
Septet Op.20 Mi bemol Major

Etkinlik Kuralları
 • ÜYELİK girisi yapilarak satin alinan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BİLETLERIM bölümü içinde yer alan İPTAL ET kismindan yapilabilir. İptal/İade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir. 
 • ÜYELİK girisi yapilmadan satin alinan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. İptal/İade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir.
 • AKM’de gerçekleşecek etkinliklerin tümü pandemi sebebiyle özel kurallara tabidir. Bilet satın alan herkes bu kurallara uymayı ve yaptırımları kabul etmiş sayılır.
 • Öğrenci bileti, öğrenci kimliği ile geçerlidir. Öğrenci kimliğinin etkinlik günü görevlilere gösterilmesi gerekmektedir.
 • AKM Yönetimi etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet iadesi yaparak etkinlik alanına almama hakkına sahiptir.
 • T.C. İçişleri Bakanlığı'nın 14.01.2022 tarihli "PCR Test Zorunluluğu" konulu genelgesi uyarınca koronavirüs salgınının son dönem seyri ve toplum sağlığına olan etkisi ile konuyla ilgili olarak Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri çerçevesinde konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığına karar verilmiştir.
 • Konser esnasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. kayıt cihazlarıyla kayıt yapılması yasaktır. Kayıt cihazları mekânlara alınmayacaktır.
 • Tüm etkinlikler 7 yaş ve üzeri katılımcılar için uygundur. 
 • Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmayacaktır.
 • Etkinlik başlangıç saatinden en az 1 saat önce biletle birlikte etkinliğin kapısında olacak şekilde hazır olunması gerekmektedir.
 • Mücbir sebeplerle konser mekânlarında değişiklik olabilir. AKM yönetimi, yeni mekânda izleyicilerimize bilet numaralarına en yakın yeri temin edecek bir oturma planı hazırlayacaktır. Satın alınan biletler, mekân değişikliği nedeniyle iade edilmez.
 • Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz. 
 • Mekânlarda belirtilen alanlar dışındaki yerlere yiyecek veya içecekle girmek, tütün ve tütün ürünleri tüketmek veya elektronik sigara kullanmak yasaktır.
Geçmiş Etkinlik

Restoran ve Kafeler

AKM Etkinlik - Arabica Coffee House
Arabica Coffee House

Kahve sektöründe ‘ EN DEĞERLİ TÜRK MARKASI ’ olma hedefinde hızla ilerleyen Arabica Coffee House, etkinlikleri değerlendirmek, günün yorgunluğunu atmak ve buluşmalarınıza ev sahipliği yapmak için; eşsiz kahve çeşitleri, soğuk içecekleri, lezzetli yiyecekleri ve eviniz kadar rahat ortamıyla siz misafirlerini İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde bekliyor.

AKM Etkinlik - D&R
D&R

D&R, filmden elektronik ürünlere kadar geniş bir yelpazede eğlence ve kültür ürünleriyle ziyaretçilerini buluşturuyor.

AKM Etkinlik - Divan Brasserie Fuaye
Divan Brasserie Fuaye

Divan Brasserie Fuaye, Atatürk Kültür Merkezi'ni ve sıra dışı mimarisini, mekanın prestijine eşit, barındırdığı kültürel zenginlik kadar geniş ve çeşitli bir yemek sunumuyla kutlamaya hizmet ediyor.

AKM Etkinlik - Espressolab
Espressolab

Türkiye’nin en yenilikçi kahve zinciri olarak; kahve tutkunlarına dünyadaki gurme kahve kültürünün değişik tatlarını sunuyoruz. 2014’te İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ilk mağazamızla kapılarımızı açtığımız andan itibaren kahve tutkuları arasında önemli bir hayran kitlesine sahip olduk. İyi kahveye olan tutkumuzu her geçen gün daha fazla kahveseverle paylaşmak için çok çalışıyoruz.