AKM - MEVLEVÎ MUKABELESİ

MEVLEVÎ MUKABELESİ

Konser

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu

Anmak, hatırlamak anlamlarına gelen zikir, tasavvuf anlayışının ekolleri olan tarikatların temel unsurudur ve Allah’ın isimlerini belli miktarlarda sesli veya sessiz tekrar edilmesidir. Ferdi olarak yapılan zikirler olduğu gibi, bir toplulukla beraber yapılan toplu zikir türleri de vardır. Tarikatlara göre farklılıklar taşıyan, her birinin ayrı kuralları olan bu zikir törenlerinde bazı bedensel hareketler uygulanır. Bazıları diz üstü oturup iki yana hafifçe eğilerek (kuûdi), bazısı diz üstünde yarı ayağa kalkarmış gibi yükselip tekrar oturarak, bazısı ayakta, kol kola yada omuz omuza iki yana sallanarak (kıyâmî), yada kol kola, el ele dairesel dönüşler yaparak (devrânî), bazısı da kendi etrafında dönerek yani çark ederek (semâ) yapılır. İşte Mevleviliğin zikirlerinden biri olan semâ, dili Allah ismi, gönlü Hakk’la dolmuş bir dervişin, aşkla kendi etrafında dönme hareketidir. Bir klasikleşmiş söz olarak kâinattaki her bir zerre dönmektedir. Bu açıdan semâ’nın ilk ortaya çıkışını yaradılışa kadar dayandırmak mümkündür. Yani bu temel davranış Hz.Mevlânâ’dan çok öncelerine dayanır. Onun bulduğu değil, uyguladığı bir hâldir. Kendi mânâ hazinesinin coştuğu anlarda bedeniyle de iştirak ettiği bir vecd hâlidir. Bir can sarhoşluğudur. İslam dininde ilk Hz. Ebubekir’in semâ ettiği rivayet edilir. Ancak bu ferdî olarak yapılan bir zikir hâlidir. Mevlevilikteki semâ mukabelesi ise, birçok tasavvufî sembolleri içeren, dinleyen ve seyredenler üzerinde yüce duygular uyandıran, yüksek mânâsı ve eşsiz estetiği ile de asırlardır insanları Hak yola davette çok etkili olan, ferdî değil grup ile yapılan, karakteristik, düzenli ve en küçük ayrıntısına kadar sistemleştirilmiş bir zikir törenidir.

Bu Mevlevî Mukabele’mizde de; Türk Musikîsi Bestekârlarımızın en ehemmiyetlilerinden biri ve Hüzzam Makamını en güzel şekilde bu Âyin-i şerifinde işlemiş olan, Hamamîzâde İsmail Dede’nin bu şaheser Hüzzam Mevlevî Âyin-i şerîfini, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’muzun icrasıyla siz sanat severlerle bu güzel mekânda buluşturuyoruz.

İcra Edilecek Âyin : Hüzzam Mevlevî Âyini
Beste: Hamamîzâde İsmâil Dede Efendi
Postnişin : Ömer Tuğrul İnançer
Sanat Yönetmeni : Mehmet İhsan Özer

Etkinlik Kuralları
 • ÜYELİK girisi yapilarak satin alinan biletlerin iadesi, etkinlik saatine 48 saat kala BİLETLERIM bölümü içinde yer alan İPTAL ET kismindan yapilabilir. İptal/İade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir. 
 • ÜYELİK girisi yapilmadan satin alinan biletlerin iade taleplerinin etkinlik saatine 48 saat kala info@biletinial.com adresine mail yoluyla iletilmesi gerekmektedir. İptal/İade islemleri internetten alinan ve giseden yazdirilmamis biletler için geçerlidir.
 • AKM’de gerçekleşecek etkinliklerin tümü pandemi sebebiyle özel kurallara tabidir. Bilet satın alan herkes bu kurallara uymayı ve yaptırımları kabul etmiş sayılır.
 • Öğrenci bileti, öğrenci kimliği ile geçerlidir. Öğrenci kimliğinin etkinlik günü görevlilere gösterilmesi gerekmektedir.
 • AKM Yönetimi etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet iadesi yaparak etkinlik alanına almama hakkına sahiptir.
 • Konser esnasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. kayıt cihazlarıyla kayıt yapılması yasaktır. Kayıt cihazları mekânlara alınmayacaktır.
 • Tüm etkinlikler 7 yaş ve üzeri katılımcılar için uygundur. 
 • Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmayacaktır.
 • Etkinlik başlangıç saatinden en az 1 saat önce biletle birlikte etkinliğin kapısında olacak şekilde hazır olunması gerekmektedir.
 • Mücbir sebeplerle konser mekânlarında değişiklik olabilir. AKM yönetimi, yeni mekânda izleyicilerimize bilet numaralarına en yakın yeri temin edecek bir oturma planı hazırlayacaktır. Satın alınan biletler, mekân değişikliği nedeniyle iade edilmez.
 • Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz. 
 • Mekânlarda belirtilen alanlar dışındaki yerlere yiyecek veya içecekle girmek, tütün ve tütün ürünleri tüketmek veya elektronik sigara kullanmak yasaktır.

Restoran ve Kafeler

AKM Etkinlik - Arabica Coffee House
Arabica Coffee House

Kahve sektöründe ‘ EN DEĞERLİ TÜRK MARKASI ’ olma hedefinde hızla ilerleyen Arabica Coffee House, etkinlikleri değerlendirmek, günün yorgunluğunu atmak ve buluşmalarınıza ev sahipliği yapmak için; eşsiz kahve çeşitleri, soğuk içecekleri, lezzetli yiyecekleri ve eviniz kadar rahat ortamıyla siz misafirlerini İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde bekliyor.

AKM Etkinlik - Biz İstanbul
Biz İstanbul

İstanbul’da yaşamış, İstanbul’dan tat almış, İstanbul’a tat vermiş herkes için…

AKM Etkinlik - D&R
D&R

D&R, filmden elektronik ürünlere kadar geniş bir yelpazede eğlence ve kültür ürünleriyle ziyaretçilerini buluşturuyor.

AKM Etkinlik - Divan Brasserie Fuaye
Divan Brasserie Fuaye

Divan Brasserie Fuaye, Atatürk Kültür Merkezi'ni ve sıra dışı mimarisini, mekanın prestijine eşit, barındırdığı kültürel zenginlik kadar geniş ve çeşitli bir yemek sunumuyla kutlamaya hizmet ediyor.