AKM - SEKİZİNCİ RENK <br> "KADIN VE İZ"

SEKİZİNCİ RENK
"KADIN VE İZ"

Sergi

Ücretsiz

Kadın insanlığın varoluşundan bugüne insana ve evrene ilişkin öykülerin aktarımında her dönem başrolde olmuştur.

Kadın toplumsal, ekonomik ve kültürel değişmelerin etkisiyle kendine çizilen sınırlar ve yüklenen rollerle kimi zaman taçlandırılmış kimi zaman ötekileştirilmiştir. Halbuki kadın sadece insandır ve insan olmak tüm tanımların ötesindedir.

Bu sergi yüzyıllar boyunca kadının toplumdaki yerine, kendine biçilen rollere karşın dünya üzerindeki varlığını, öyküsünü ve kültürel birikimini çarpıcı eserlerle ortaya koymasını, ruhunu ve evrene ait gözlemlerini farklı malzemelerle güçlü bir biçimde ifade etmesini mercek altına alıyor.

Kadının özünü ortaya koyma çabasının altını çizmeyi hedefleyen sergide, kadın‘8.inci renk’ olarak betimleniyor. 8 farklı sanat disiplininden eserlerin yer aldığı sergide kadın sanatçılar kadın kimliğini yeniden inşa ediyor.

Sergi kadına atfedilen bütün söylemlerin üzerine beyaz bir örtü çekercesine kalıpları aşan ve tüm kadınlara ilham veren bir pencere açıyor.

Rengarenk eserleriyle renksizliğe giden aşkın bir renk olma yolunda kadının var oluşuna başka bir kapı aralayan sanatçılar Atatürk Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Etkinlik Kuralları
  • AKM Tasarım dükkânı ve restoranlar sergilerin ziyaret saatleri boyunca açıktır.
  • Ziyaret saatleri süresince fiziksel mesafeyi koruyabilmek adına her bir sergi alanında aynı anda bulunabilecek ziyaretçi sayısı 100 kişi olarak belirlenmiştir.
  • Ziyaretçilerimizin şemsiye, büyük boy çanta, sırt çantası ve bagajları ile sergi alanına girmeleri yasaktır.
  • Dışarıdan yiyecek-içecek ile içeri girilmemesi rica olunur.
Mart 2023

Restoran ve Kafeler

AKM Etkinlik - Arabica Coffee House
Arabica Coffee House

Kahve sektöründe ‘ EN DEĞERLİ TÜRK MARKASI ’ olma hedefinde hızla ilerleyen Arabica Coffee House, etkinlikleri değerlendirmek, günün yorgunluğunu atmak ve buluşmalarınıza ev sahipliği yapmak için; eşsiz kahve çeşitleri, soğuk içecekleri, lezzetli yiyecekleri ve eviniz kadar rahat ortamıyla siz misafirlerini İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde bekliyor.

AKM Etkinlik - Biz İstanbul
Biz İstanbul

İstanbul’da yaşamış, İstanbul’dan tat almış, İstanbul’a tat vermiş herkes için…

AKM Etkinlik - D&R
D&R

D&R, filmden elektronik ürünlere kadar geniş bir yelpazede eğlence ve kültür ürünleriyle ziyaretçilerini buluşturuyor.

AKM Etkinlik - Divan Brasserie Fuaye
Divan Brasserie Fuaye

Divan Brasserie Fuaye, Atatürk Kültür Merkezi'ni ve sıra dışı mimarisini, mekanın prestijine eşit, barındırdığı kültürel zenginlik kadar geniş ve çeşitli bir yemek sunumuyla kutlamaya hizmet ediyor.