1970 yılında Atatürk Kültür Merkezi yanmış/yakılmış ve kültür hayatımızda büyük bir boşluk ve bir masuniyet meydana gelmişti. Şükürler olsun ki bina, mimarı Hayati Bey tarafından onarılıp bir süre sonra tekrar sanat hayatımızdaki yerini aldı.

Bendenizin AKM kariyeri ise 80’li yılların başına dayanmaktadır. Şan Müzikholü’nde sahneye koymuş olduğum Türk Sanat ve Türk Tasavvuf Müziği konserlerimiz yoğun ilgi görmüş ve o dönem İstanbul Festivali’ni yöneten kadronun dikkatini celbetmişti. O zamanlar İstanbul Festivali’nde Türk Müziği’ne, hele ki günün Sanat Müziği’ne, bir iki spesifik örnek dışında yer verilmez, iltifat edilmezdi. Rahmetli Nejat Eczacıbaşı’nın Vakıf Başkanlığı ve yine rahmetli Aydın Gün’ün Festival Müdürlüğü döneminde İstanbul Festivali’nden teklif almış ve Festival dahilinde AKM’de “Güldeste Konserleri” adı altında bir dizi Türk Sanat ve Türk Tasavvuf Müziği konseri sahnelemiştim.

80’li ve 90’lı yıllar, Türk Müziği açısından oldukça verimli bir dönemdi. Klasik Türk Müziği, günümüz Sanat Müziği ve Türk Tasavvuf Müziği sahasında sahnelediğimiz konserler her zaman büyük bir teveccühe mahzar olmuş, İstanbul Festivali ile başlayan ve sonrasında uzun yıllar yoğun bir şekilde devam eden konserler sayesinde AKM, artık yuvamız hâline gelmişti. Şükürler olsun ki, Büyük Salon’da olsun, Küçük Salon’da olsun, sayısını hatırlayamadığım kadar konser ve tadı damağımda kalan, şükründen aciz olduğum nice güzel günler, geceler yaşadım.

Netice itibari ile AKM, her dönemde klasik sanatımız ile seyircisini buluşturan en mühim bir cazibe merkezi olagelmiştir. Yalnız binadan ibaret değil, bir kavram olan AKM., sahnelenen performanslar, açılan sergiler, söyleşi ve konferanslar, hasılı sanat ile halkın buluştuğu bir müşterek paydadır. Binalar yanabilir, yıkılabilirler ama kavramlar yok olmazlar.

İşte şimdi yeniden, en ileri estetik ve teknik ile vücut buluyor AKM. Bu harikulade eserin meydana gelmesinde emeği geçen herkese gönül dolusu teşekkürü bir borç bilir, en kısa zamanda sanatımızı seyircisi ile buluşturacağımız o güzel günlerin gelmesini temenni ederim.

Blog

AKM Etkinlik - SUAT ARIKAN
SUAT ARIKAN

Evim AKM

AKM Etkinlik - CİHAT AŞKIN
CİHAT AŞKIN

İstanbul Kimliğinin Sembolü

AKM Etkinlik - GÜLSİN ONAY
GÜLSİN ONAY

Atatürk Kültür Merkezi Hayırlı Olsun!

AKM Etkinlik - MURAT TABANLIOĞLU
MURAT TABANLIOĞLU

Kent, Sanat ve Mimari

AKM Etkinlik - PROF. GÜLPER REFİĞ
PROF. GÜLPER REFİĞ

Atatürk Kültür Merkezi’nin Açılışına “Sinan” Yakışmış